تازه ها

صفحه اصلی تازه هااکسپو یا نمایشگاه جهانی

اکسپو یا نمایشگاه جهانی

اکسپو یا نمایشگاه جهانی

تاریخ : 1395/09/15

به همراه تیزر مولتی مدیا طرح سایت نمایشگاهی اکسپو آستانه 2017

اکسپو برگرفته از واژه  Exposition، عنوانی است برای بزرگ ترین و جامع ترین رویداد نمایشگاهی دنیا که هر چند سال یک بار  و هربار در کشوری متفاوت برگزار می‌شود. اکسپو یا نمایشگاه های جهانی مجموعه نمایشگاه‌هایی است برای نمایش دستاوردهای اجتماعی، اقتصادی، علمی کشورها و معرفی پیشینه فرهنگی و تصویر کردن دورنمای توسعه آنها، بدین ترتیب این رویداد در یک پهنه گسترده نمایشگاهی برگزار می شود که هر یک از کشورها سازه ای بزرگ در قامت یک ساختمان غول پیکر در این پهنه به پا می کنند، این ساختمان عنوان پاویون آن کشور را به خود می گیرد. شکل سازه هر پاویون و نمای بیرونی آن بیانگر رویکردهای مفهومی و ارزش های نمادین و تبلیغاتی کشورها است و طراحی و معماری داخلی این سازه به فراخور کارکردهای راهبردی حضور نمایشگاهی صورت می گیرد.  بدین ترتیب اکسپو میدان خودنمایی و رقابت میان کشورها است، به همین روی اهمیت این نمایشگاه و پیامدها های آن برای کشورهای جهان آن چنان ارزشمند است که امروزه رویداد نمایشگاهی اکسپو سومین رخداد مهم دنیا پس از مسابقات جام جهانی فوتبال و مسابقات المپیک به شمار می آید و نام المپیک فرهنگ ملل را برای آن برگزیده اند.

میزبانی اکسپو توسعه و آبادانی را برای کشورها به همراه دارد، برگزاری آن در هر کشوری به طور طبیعی باعث رونق اقتصادی و توسعه اجتماعی و عمرانی می شود برای میزبانی اکسپو ناگزیر زیرساخت هایی فراهم می شود و رشد و برگزاری آن موجب رشد و توسعه کسب و کار اقتصادی و داد و ستد فرهنگی اجتماعی می شود. از این رو، همه کشورها مشتاقانه تمایل دارند تا میزبانی این نمایشگاه جهانی را به دست آورند.  ایده نخستین اکسپو برپایه سنتی فرانسوی شکل گرفته است. بدین ترتیب که در سال ۱۸۴۴ نمایشگاهی تحت عنوان نمایشگاه صنعتی فرانسه در پاریس برگزار شد که زمینه‌ساز شکل گیری نمایشگاه‌ها در سطح بین‌المللی و تحت نام نمایشگاه جهانی یا اکسپو شد و نخستین دوره این نمایشگاه‌ها پس از انقلاب صنعتی با نام «نمایشگاه بزرگ» در هاید پارک لندن در سال ۱۸۵۱ برگزار شد. نمایشگاه جهانی یا اکسپو زیر نظر مؤسّسه‌ای در پاریس به نام دفتر بین‌المللی نمایشگاه‌ها (Le Bureau international des expositions) برگزار می‌شود.  تاکنون حدود 60 اکسپو در ۲۴ شهر برگزار شده است. «شرکت سهامی نمایشگاه‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران» ازسال 1381 به نمایندگی از ایران به عضویت BIE درآمده است و سازماندهی حضور در اکسپوها را برعهده دارد اما نخستین حضور ایران در اکسپو به پیش از انقلاب و سال 1967 (1346 خورشیدی) بر می گردد که پاویون ایران در اکسپو مونترال کانادا خودنمایی کرد، پس از سال 2005 (1384) در سه اکسپوی دیگر نیز پاویون ایران برپا شده است، اکسپوی ناگویا ژاپن سال 2005، اکسپوی شانگهای چین سال 2010  و اکسپوی میلان سال 2015. طراحی و نظارت بر اجرای پاویون ایران در اکسپوی شانگهای 2010 برعهده طرح امروز (راهکار توسعه آرتین) بود، برپایه آیین نامه و قوانین اکسپو کشورها صرفا می توانستند طراحی و نظارت بر اجرای پاویون خود را برعهده بگیرند و در اجرای سازه ملزم به استفاده از نیروهای بومی بودند. طرح پیشنهادی مجموعه طرح امروز برای پاویون ایران در اکسپوی میلان 2015 نیز از جمله طرح هایی بود که به مرحله نهایی رسید.  این دو پروژه در کنار پروژه های متعدد غرفه سازی در سطح ملی و بین المللی از نقاط درخشان کارنامه غرفه سازی طرح امروز به شمار می آیند.

سال آینده شهر آستانه پایتخت قزاقستان میزبان اکسپو 2017 خواهد بود و برای اکسپو 2020 از میانِ شهرهای دبی از امارات متحده عربی، اکاترینبرگ از روسیه، ازمیر از ترکیه، و سائو پائولو از برزیل در نهایت شهر دبی برای نخستین بار از خاور میانه (خلیج فارس) برای میزبانی اکسپو 2020 برگزیده شد.

آستانه که در مرحله نهایی کسب میزبانی اکسپو 2017  لیژ بلژیک را پشت سر نهاد، مسابقه ای برای طراحی محل برگزاری این نمایشگاه جهانی ترتیب داد، مجموعه های بزرگ و نام آور معماری دنیا طرح های پیشنهادی خود را ارایه کردند، چهل و هفت طرح به بخش مسابقه راهیافتند. اکسپو 2015 میلان با عنوان «تغذیه زمین، انرژی برای زندگی» برگزار شد و عنوان اکسپو آستانه در ادامه اکسپو میلان «انرژی های آینده» نامیده شده است، طرح های پیشنهادی همگی با تاکید بر مفهوم «انرژی های آینده» طراحی شده بودند و سرانجام طرح شرکت معماری آدریان اسمیت+گوردن جیل Adrian Smith + Gordon Gill برگزیده شد.

 

طرح برگزیده سایت نمایشگاهی اکسپو آستانه 2017 در پهنه ای 25 هکتاری

 


 تیزر مولتی مدیا طرح سایت نمایشگاهی اکسپو آستانه

 

 


مسعود صادقی
مدیر روابط عمومی طرح امروز